HNCH_mapka

Kvôli ťažbe rudy bola na úpätí Vihorlatských vrchov v 19. storočí založená osada Josefsthal, dnešné Zemplínske Hámre. Postupne tu bolo vybudovaných niekoľko hámrov, drevouhoľná vysoká pec a železiarne. V lesoch ponad Zemplínske Hámre viedla ešte v 20. storočí úzkokoľajná železnica, jedna z desiatich vybudovaných vo Vihorlatských vrchoch na zvážanie dreva. Pohorie Vihorlat je známe skalnými bralami sopečného pôvodu, jazerami, močariskami ale tiež bukovými pralesmi zapísanými v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Jednou zo vstupných brán do Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat sú aj Zemplínske Hámre – priamo z obce vedie na Sninský kameň značená turistická trasa.

replika banskej štôlne (2)Replika banskej štôlne

parný rušeň-vihorlatské úzkokoľajky

Parný rušeň vihorlatskej úzkokoľajky

Múzeum v Zemplínskych Hámroch je zriadené v kamennej murovanici – najstaršej budove v obci z 19. storočia, ktorá pôvodne slúžila ako ubytovanie vedenia železiarní. V múzeu sú inštalované stále expozície priemyselnej výroby a etnografie, vytvorené v spolupráci so Slovenským technickým múzeom Košice, Zemplínskym múzeom Michalovce a Baníckym múzeom Pro Gonzengergwerk Sargans vo Švajčiarsku.

expozicia v murovanici_1

Expozícia v murovanici

Múzeum je súčasťou Hámorského náučného chodníka, ktorý prepája obnovené pamiatky a historicky významné miesta spojené s niekdajšou priemyselnou činnosťou osady Josefsthal – ťažbou a spracovaním železnej rudy vo Vihorlatských vrchoch, výrobou dreveného uhlia a dopravou dreva. Návštevníkov oboznamuje s udalosťami súvisiacimi so vznikom osady, prezentuje spôsob bývania v minulosti, dômyselný systém vodných kanálov budovaných kvôli hámrom a mnohé ďalšie. Hámorský náučný chodník má 14 zastavení, dĺžku 6,8 km. Samostatné expozície sú v ďalších objektoch – v hámri expozícia kováčstva a hámorníctva, kde majú návštevníci možnosť vyraziť si vlastnú pamätnú mincu; v náznakovej rekonštrukcii štôlne je expozícia banskej činnosti.

buchar- expozícia kováčstva a hámorníctva

Buchar – expozícia kováčstva a hámornictva

replika vysokej pece

Replika vysokej pece

Otváracie hodiny, vstupné a ostatné informácie nájdete na:
http://www.zemplinskehamre.sk/hnch/ a https://www.facebook.com/josefsthal

 

Turistické informačné centrum Zemplínske Hámre

Užitočné a zaujímavé informácie o Hámorskom náučnom chodníku, Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat a jej unikátnych prírodných výtvoroch, faune a flóre, turistických a cyklistických trasách, či informácie týkajúce sa Národného Parku Poloniny, sa dozviete v turistickom informačnom centre (TIC).  Nachádza sa v lokalite pri kameňolome, na mieste, kde začínajú hlavné turistické trasy na Sninský kameň a Vihorlat. Na tomto mieste je k dispozícii bezplatné parkovisko. TIC zároveň zabezpečuje vstup do samostatnej expozície baníctva, zriadenej v replike štôlne pod kameňolomom. Okrem bezplatného poskytovania informácii, si v TIC môžete zakúpiť turistické mapy, cyklomapy, magnetky a suveníry s motívmi CHKO Vihorlat a HNCH. K dispozícii je tiež bezplatné WC a Wifi.

turisticke informacne centrum

Budova turistického centra

Otváracie hodiny, vstupné a ostatné informácie nájdete na:
http://www.zemplinskehamre.sk/hnch/ a https://www.facebook.com/josefsthal

Text: Katarína Palgutová

Foto: Peter Fiľarský